Sanal Para Dünyasında Bi̇tcoi̇n Ve Ethereum'Un Farklı Rolleri̇

  Sanal para dünyasında, Bitcoin esas olarak bir yatırım varlığı olarak bulunurken, Ethereum tamamen bağımsız bir sanal altyapı oluşturmaya katkıda bulunur.


Sanal para dünyasının en büyük ikinci para birimi olan Ether (ETH), Bitcoin'den uzaklaşmak isteyen yatırımcıların ilgisini çekiyor. 10 Mayıs'ta 4.000 doları aştığında, 2021'in başından bu yana %450'den fazla değer artışına eşdeğer bir rekor kırdı. Bu oran Dogecoin'in %11.000'lik artışı kadar şok edici değil, ancak analistler ETH'nin önemli bir platform haline gelebileceğini söylüyor. Gelecekteki birçok alan için, shiba köpeği sembolünü alan sanal para Dogecoin yerine Ethereum daha çok talep görebilir.


Ether, programcı Vitalik Buterin ve sanal para alanında birçok girişimcinin 2013 yılında oluşturduğu açık kaynaklı blockchain platformu Ethereum üzerine kurulmuş bir madeni paradır. Bu kişilerin birçoğu daha önce Bitcoin platformuna katılmıştır.


Buterin, Bitcoin'in özellikler açısından çok sınırlı olduğuna inanıyor. Ethereum'u, kullanıcılar için bir dizi farklı uygulamaya sahip bir akıllı telefon gibiyken, "tek bir görevi iyi yapma" yeteneğine sahip bir dijital cep bilgisayarı ile karşılaştırıyor. Bu, Ethereum'un ana avantajıdır. Temelde sanal para işlemlerini kaydetme konusunda uzmanlaşmış bir bilgisayar ağı olan blok zinciri teknolojisi sayesinde doğdu. Bununla birlikte, Bitcoin'den farklı olarak geliştiriciler, Ethereum platformunda uygulamalar geliştirebilir.


Buterin, "Ethereum, programlama dillerini entegre eden ve aynı zamanda birçok farklı uygulamada kullanılabilecek bir platform oluşturmanın en mantıklı yolu olan bir blok zinciridir" dedi.


 


Ethereum ağı, mevcut talimatları yürütmek ve blok zinciri üzerinde çalışmak için bir programlama diline dayalı bilgisayar programları olan akıllı sözleşmeleri (SC'ler) kullanır. Android veya iOS üzerinde çalışan uygulamalara benzer şekilde dağıtılmış uygulamaların (dapps) doğmasına yol açarlar, farkları tek bir şirketin veya hükümetin kontrolü altında olmamalarıdır.


Ethereum ağındaki etkinlik, NFT'lerin (Fungible olmayan belirteçler), öğeleri temsil eden kod zincirlerinin ve blok zinciri teknolojisinin kullanımlarının popülaritesi sayesinde son zamanlarda arttı. Birçok NFT türü artık Ethereum üzerinde çalışıyor.


Karşılaştırma için, Bitcoin dünyanın herhangi bir yerinde iki kişi arasında işlem yapmak için kullanılan bir ödeme ağıdır. Şu anda Bitcoin, esas olarak sanal para birimi dünyasında bir yatırım varlığı olarak var. Buna karşılık, Ethereum, herhangi bir otoriteden bağımsız, tamamen bağımsız bir sanal altyapı kurmayı hedefliyor.


Şu anda Ethereum'daki en büyük trendlerden biri, blok zincir teknolojisini kullanan krediler ve ipotekler gibi geleneksel finansal ürünleri tanımlayan merkezi olmayan finanstır. Bu durumda blok zinciri, aracıyı bir banka gibi değiştirir ve ağdaki her şeyi kaydeder.


Birçok avantaja sahip olmakla birlikte, Ethereum da mükemmel değildir. 2017 yılında CryptoKitties oyununun popülaritesi, Ethereum ağında yoğun bir tıkanıklığa neden olarak işlemlerin yavaşlamasına ve oyun geliştiricilerinin hizmet ücretlerini artırmasına neden oldu.


Ölçeklenebilirlik şu anda Ethereum ile ilgili en büyük sorunlardan biri. Bitcoin'e benzer şekilde iş kanıtı (PoW) tarzında çalışır. PoW, sanal para madencilerinin işlemleri doğrulamak için karmaşık matematik problemlerini çözmek için bilgisayarları kullanmasına izin veriyor ve birçok kişi PoW kullanan sanal para birimi ağının çok fazla miktar enerji tükettiğine inandığından çok fazla eleştiriye neden oldu. 


Ethereum, ağın yeni işlemleri işlemek için zaten sanal para birimine sahip kişilere dayanan bir hisse kanıtı (PoS) yöntemine geçeceği Ethereum 2.0 adlı iddialı bir yükseltmeye hazırlanıyor.


Kripto para yatırımcıları, bu yükseltmenin Ethereum ağ ölçeğine yardımcı olacağına, daha kısa sürede daha fazla işlem gerçekleştireceğine ve milyonlarca kullanıcılı uygulamaları destekleyeceğine inanıyor. Bununla birlikte, Ethereum 2.0'a hazırlanırken giderek daha fazla ETH istiflendiğinden, kısa sürede değişim değerinde baş döndürücü bir artışa da yol açabilir. Teoride bu, ETH arzını sınırlayacaktır.


Bazı uzmanlar, Bitcoin ve Ether gibi sanal para birimleri hakkında hala şüpheci davranıyor ve 2017'de her Bitcoin 20.000 dolara ulaştığında şişen sanal para balonuna atıfta bulunuyor. Profesyonel yatırımcılar kripto para birimlerine daha fazla dikkat ettikçe bu sorun değişebilir.

Yorum Gönder

1 Yorumlar

A