Kredi Kartı Şifresi Neden Bloke Olur

 Kredi Kartı Şifresi Neden Bloke Olur


Kredi kartları insanların hayatlarını kolaylaştırarak para taşımadan ödeme yapmayı sağlar. Kredi kartları bankalar tarafından verilen kartlardır. İnsanlar için kredi kartı kullanımı oldukça basit olduğundan çok fazla tercih ediliyor. Ceplerinde fazla para taşımak istemeyen kişiler genellikle kredi kartı başvurusu yaparak, kredi kartı sahibi olabiliyor. Herhangi bir bankaya gerekli başvuru yapılarak bu tür kartlara sahip olunabiliyor. Kredi kartları online olarak da ödeme yapabiliyor. İnternet üzerinden yapılacak tüm alışverişlerde kolaylıkla kullanılan ve tercih edilen kart türleridir.

Kredi Kartı Şifre İşlemleri

Bankalardan temin edilen kredi kartları belirlenen şifre ile kullanılıyor. Şifre banka tarafından belirlenerek müşterilere iletiliyor. Müşteriler bu kart şifrelerini istediği şekilde değiştirebiliyor. Kart şifreleri üçüncü kişilikler paylaşılmaması öneriliyor. Kart şifresi oluşturulduktan sonra ATM veya yapacağınız alışveriş işlemlerinde kullanılabiliyor. Özellikle ATM işlemlerinde kart şifresi kesinlikle soruluyor. Kişiler şifrelerini kaybetmesi veya unutması durumunda yanlış giriş yapabilir. Bankalar güvenlik önlemi sebebiyle birçok defa yanlış girilen şifreler sebebiyle kartı bloke edebiliyor.

Kredi Kartı Bloke Etme

Kredi kartları bazı sebeplerden dolayı bloke olabiliyor. Özellikle yanlış şifre giriş işlemleri kartı bloke ederek giriş yapılamaz hale getiriliyor. Belirlenen şifrelerin üç kereden fazla yanlış girilmesi durumunda güvenlik sebebiyle kartlara giriş engelleniyor. Yeni şifre almak için banka yetkilileriyle görüşülmesi veya özel bilgilerle banka uygulamasından şifre alınması gerekiyor. Bankalar şifre konusunda sıkı bir güvenlik duvarı oluşturuyor ve müşterilere güvenli bir hizmet sağlıyor.

Kredi Kartı Blokesi Kaldırma

Kredi kartlarının herhangi bir sebepten bloke edilmesi durumunda tekrar aktif hale getirilebilir. Banka yetkilileri aranarak durumun anlatılması veya bankaya giderek işlem yapılması gerekir. Bloke edilen hiçbir kart bankalar tarafından tekrar kullanıma açılmaz. Müşterilerin bu konuda yapacağı başvurular ve işlemler sonrasında kartların blokesi kaldırılıyor. Kredi kartı sahipleri bu durumlarda bankaların sunmuş olduğu mobil uygulamaları kullanarak yeni şifre talebi yapabiliyor. Eğer mobil uygulama kullanılmıyorsa, bankanın müşteri temsilcileri aranarak durum hakkında yardım talebi gerçekleştirilir. Bankalar müşterilerin yaşadığı bu durum karşısında gerekli güvenli bilgilerini karşılaştırarak onay vermesi durumunda, müşterilere kredi kartlarının tek kullanımlık yeni şifrelerini iletir.

Yorum Gönder

0 Yorumlar

A