İhtiyaç Kredisi Almanın Püf Noktaları

 İhtiyaç Kredisi Almanın Püf Noktaları

İhtiyaç kredisi diğer bir adıyla tüketici kredisi, en basit anlatımı ile kısa vadeli ve nispeten düşük tutarlı nakit ihtiyaçlarını karşılamak için kullanılan, bankaların bize sunduğu yaygın bir kredi türüdür. Acil para ihtiyacınızı karşılaması ve şubeye gitmeye gerek kalmadan internet bankacılığı ile dahi ulaşılabilir olması da tercih sebeplerindendir elbette.

 

İhtiyaç Kredisi Almak İstediğimizde Ne Yapmalıyız?

İlk olarak gerçekten ihtiyacımız olup olmadığına karar vermeliyiz. Sonuç olarak faiz ve masraflarıyla birlikte geri ödememiz gereken bir parayı alacağız. Ne kadarlık bir krediye ihtiyacımız olduğuna karar vermeliyiz. Miktarı olabildiğince minimumda tutmalıyız, gelir oranımızın dörtte biri kadar aylık ödeme miktarı ihtiyaç kredisi için ideal olanıdır. Kredi almaya karar verdiğimizde ise krediye uygun olup olmadığımızı belirlememiz gerekiyor.

İhtiyaç Kredisi Kimlere Verilir?

Gelirin giderleri karşılamadığı, ihtiyaçların ise gün geçtikçe arttığı günümüz şartlarında borca ya da krediye olan ihtiyaç artıyor. Fakat hem güvensizlik hem de zaten herkesin kendine yetmeye çalışması sebebi ile borçtan ziyade krediye başvurular artmış durumda. Peki ihtiyaç kredisi kimlere verilir?                                                                                                                          

  • Öncelikle 18 yaşını doldurmuş olmanız gerekiyor. Kanuna göre 18 yaşını doldurunca reşit sayılıyorsunuz ve kredi başvurusu içinde gerekli şartların en başında 18 yaşını doldurmuş olmanız gerekmektedir.
  • İkinci şart ise yeterli bir gelire sahip olmak ve bunu belgelemek gerekmektedir. Bu şartın ayrıntıları her bankada değişebilir fakat ortalama bir durumda çekilen kredinin aylık taksitinin 2 katı kadar bir aylık gelirinizin olması gerekiyor. Bu gelirinizi de resmi bir şekilde belgelendirmelisiniz.
  • Yeterli bir süre sigortalı olarak çalışmış olmanız gerekiyor. Bu şartın ayrıntıları da bankaya göre değişmekle birlikte genel olarak son iş yerinde 3 ay, toplamda ise 12 ay sigortalı olarak çalışıyor olmanız gerekiyor. Emekli ve memurlarda ise bu şart genelde aranmıyor.


 

Bu koşulları yerine getiriyorsanız sıra banka seçiminizde. Bir bankadan ret cevabı alınca pes etmeyin çünkü her bankanın kriterleri farklıdır. Başka bir bankada uygun kredi bulabilirsiniz. Bankaların belirlediği aylık ödeme miktarının sizi zorlamaması gerektiğine, faiz oranlarına ve masraf miktarlarına dikkat etmenizi öneriyoruz. Faizleri görüşürken “yıllık masraf dahil faiz" şeklinde öğrenmenizde yarar var. Böylece bir yıllık masraf dahil faiz yükünü görebilir ve başka bankalarla karşılaştırarak size en uygun krediyi bulabilirsiniz.

İhtiyaç Kredisi Çekerken Dikkat Edilmesi Gerekenler

İhtiyaç kredisi çekmek istediğinizde ve şartları yerine getirdikten sonra önceliğiniz maaşınızı aldığınız banka olmalı. Kredi almanın da vermenin de temelinde güven duygusu yatar. Maaşınızı aldığınız bir bankada genel olarak faiz oranı daha uygun olacaktır. 

Bankanızın da geri ödeme noktasında size karşı güveni daha fazla olacaktır. Bu sebeple ihtiyaç kredisi çekmek istediğinizde ilk önce maaşınızı aldığınız banka ile görüşmenizde fayda var.

      

Yorum Gönder

0 Yorumlar

A