Banka Kartı Nedir Ne İşe Yarar

 Banka Kartı Nedir

Günümüzde insanların pek çoğu yanlarında nakit para dolaştırmayı sevmezler. Yüklü miktarda para ile dolaşınca akla sürekli para düştü mü, çalındı mı vb. gibi can sıkıcı sorular gelir. Bu da tabi ki hayat kalitenizi düşürür. İnsanları gereksiz bir strese sokar.  Düşünsenize yanınıza belki milyarlarca para var ve bu küçücük şeyin içine saklanmış. Üstelik sizden başka kimse de kullanmaz. Hiçimse ne kadar para olduğunu bilmez. Peki ama bu küçücük şey nedir? Banka kartı nedir, hesap kartı nedir? 

Bankadan açmış olduğunuz hesap üzerine tanımlı olan, hesabınızda ki parayı nakit para olmadan da kullanabilmenizi sağlayan karttır. Banka kartı ve hesap kartı aynı anlama gelmektedir. Zaten adı üzerinde hesap kartı yanı hesaba tanımlı olan karttır.

Banka kartınız ila (Hesap kartınız ile), harcama yapabilmek için hesabınızda para bulunması gereklidir. Yani hesabınızda hiç para yoksa banka kartınız ile harcama yapmaya sakın çalışmayın.Banka Kartını Sadece Alışveriş Yaparken Post Cihazı ile mi Kullanabilirim?

Öncelikle şuna açıklama getirmek gerekir, banka kartı ile sadece alışveriş yapılmaz. Yani istediğiniz zaman akıllı makine olan ATM’lerden nakit para çekebilirsiniz. Ya da ATM üzerinden kartınızı takarak ödemelerinizi yapabilirsiniz. Hesabınıza para atabilirsiniz veya da başka bir hesaba para atabilirsiniz. Peki ama banka kartları ile (hesap kartı) sadece ATM üzerinden mi işlem yapılır?

Tabi ki tek yol ATM’ler değildir. Gelişen ve değişen günümüz şartlarında pek çok yol mevcuttur.

Banka kartı (hesap kartı) ile post cihazlarından temassız alışveriş yapabilirsiniz. Ya da internet bankacılığı ile banka kart numarasını girerek dilediğiniz gibi harcamalarınızı gerçekleştirebilirsiniz.

Banka Kartı Nasıl Alınır? Hesap Kartı Nasıl Alınır?

Banka kartına (hesap kartına) sahip olabilmek için öncelikle bankadan bir hesap numarası açmanız gereklidir. Yani bankada herhangi bir hesabınız yoksa size Banka kartı (hesap kartı) verilmez. Bankada hesap açtıktan sonra Banka kartı isteyebilirsiniz. Bankalar bazen aynı gün bazen de bir hafta içerisinde size banka kartınızı (hesap kartınızı) teslim ederler.

Yorum Gönder

0 Yorumlar

A