Alım Satım Günlüğü Nedir? Nasıl Kullanılır?

 Alım Satım Günlüğü Nedir? Nasıl Kullanılır?


Alım ya da satım işlemleri günlük yapıldığı zaman çok kullanışlı olarak görülebilir. Birçok yatırımcı tarafından kullanılmakta ve bu işlemi profesyonel bir şekilde yapan kullanıcılar için çok önemli olmaktadır. Gelecek planlarında alım ya da satım işlemleri yapmayı düşünen kullanıcılar, pozisyonlarını listelenmek ve bu süreçte yaşanacak durumları kaydetmek için önemli stratejiler geliştirirler.


Bundan dolayı önemli rol almaktadır ve stratejiler bakımından önemlidir. Buna bağlı olarak yapılacak alım ya da satım günlüklerin nasıl yapılacağı ve yatırımcıların nasıl kullanılacağını bilemesi gerekir.


Alım satım günlüğü, alım ya da satım işlemleri yapan yatırımcıların strateji geliştirme, olan riskleri yönetme ve psikolojik durumlarda duygusal davranmamak adına yapılan hareketleri kaydetmeye alım satım günlüğü denmektedir. Alım ya da satım günlükleri tutmak rahattır fakat bu günleri doğru ve kullanışlı olarak yapmak pek kolay değildir. Yeterli bilgi ve deneyimler sonucunda yapılmalı ve kullanılmalıdır.


Alım Satım Günlüğü Tutmanın Önemi 


Günlük olarak alım ya da satım işlerinin kaydedilmesinden dolayı sorumluluk sahibi olmanızı sağlar.

Günlük stratejiler belirlendiği için daha disiplinli ve tutarlı hale getirecektir.

Yapılacak stratejilerin ya da kazançlı alım satım işlemleri için stratejileri belirlemenize yardım eder.

Günlük olarak yapılan işlemler ya da yapılacak işlemleri belirlendiği için güçlü veya zayıf yanlarınızı görmenizi sağlar.

Yapılması planlar işler ya da potansiyel alım satım işlemlerini analiz etmenizi ve gözden geçirmenizi sağlar, bu açıdan daha dikkatli olmanıza olanak sağlamaktadır.


Alım Satım Günlüğü Nasıl Yapılır? 


Yapılacak işlemleri size uygun olduğunu ya da ihtiyacınıza göre alım satım günlüğünüzü farklı sitillerde kendinize özgü kişiselleştirebilirsiniz. Alım ya da satım günlüğünüzü düzenli olmadığınız ve kaybetme işlerini düzenli olarak yaptığınız için her daim hazır olacaksınız.


İlk olarak bir alım ya da satım günlüğü için çizelge hazırlanmalısınız. Günlük olarak neler yaptığınızı, neler yapacağınızı ya da işlemleriniz kaydetmeli ve neler kaydetmeniz gerektiğini bilmelisiniz. Alım satım günlüğü örneklerine internet bakabilirsiniz. Giriş, çıkış ve sembolleri kaydetmelisiniz.


Ayrıca giriş fiyatları, çıkış fiyatları, pozisyon büyüklüğü, yön ve nasyonal değerleri yazmalısınız. Alım satım günlüğünde kaybı durdur, kâr al, alım satım komisyonları, kâr/zarar ve kâr/ zarar yüzdesi gibi bilgileri kaydetmeniz gerekir. Durum değerlendirmesi adına her gün düzenli olarak tut tutmak ve bu notları alım ya da satım günlüklerine yazmanız gerekir. Bunların yapılış amacı size yarar sağlayacak önemli bilgileri kaydetmeniz ve doğru zamanda kullanmanızdır. Alım satım günlüğünüzde her gün için, yapılacak ya da organize edilecek durumlar için düşünce ve fikirlerinizi yazacağınız bir alan olmalıdır.


Alım Satım Günlüğü Nasıl Kullanılır? 


Alım satım günlüğü oluşturmak kolaydır fakat bunu alım satım sisteminde kullanmak o kadar kolay değildir. Alım satım günlüğünü doğru ve etkili bir şekilde kullanmak, kazanç sağlayamayan bir bireyi kazanç sağlar hale getirebilir. Bundan dolayı alım satım günlüğü oluşturmak ya da kullanmak çok önemlidir.


Aklınıza gelen fikirleri ya da stratejileri kayıt altına alarak doğru yerde ve doğru zamanda kullanmanız için çok faydalı olacaktır. Doğru bir alım satım günlüğü oluşturmak ve kullanmak için başarılı ya da başarırız olduğunuz durumları doğru bir şekilde kaydetmeniz gerekir.


Alım satım işlemleriniz zaman kaybetmeden hemen kaydetmeli ve görüşlerinizi aynı zaman içerisinde yazmalısınız. Bundan dolayı daha fazla işlem yapmak, risk seviyesini düşürmek ve pozisyon durumunuzu kontrol etmek için çok önemli bir yere sahiptir. Bunun yanında düzenli olarak yazdığınız alım satım günlülerini her gün incelemeli ve durum değerlendirmesi yapmalısınız.

Yorum Gönder

0 Yorumlar

A