15 Maddede Kredi Notu Yükseltme Yöntemi

 15 Maddede Kredi Notu Yükseltme Yöntemi

Kredi çekmek istediğinizde ya da kredi kartı alacak olduğunuzda, bankanızın bakacağı ilk kriter, kredi notunuz olacaktır. Kredi notunuzun düşük olması durumunda geri kalan bütün şartları yerine getirseniz bile bankanız size kredi sağlamayacaktır. Sizler bir bankadan kredi kartı almak istediğinizde de bu durum aynen geçerli olacaktır.

Kredi notu ise, bankalara yaptığınız ödemelerin düzeni ile ilişkilidir. Bir diğer deyişle, borcunuza olan sadakatinizi gösterir denilebilir. Ödemelerinizi zamanında, aksatmadan yaptığınız takdirde kredi notunuz yüksek olacaktır. Bu durum bankaların size güvenmesi ile ilişkili olup, kredi notunuz ne kadar yüksekse o kadar kolay bir şekilde istediğiniz krediyi alabileceğiniz anlamına gelmektedir.

Aksi takdirde kredi notunuzun düşük olması, bankalara ödemelerinizi düzenli olarak yapmadığınız anlamına gelir. Bu da banka için güvenilirliğinizi sorgulatan bir davranıştır. Böyle bir durum, istediğiniz krediyi alamamanıza neden olur. Her bireyin başına gelebilen ekonomik krizler size de uğrayabilir ya da tüm ülkenin içerisinde bulunduğu sıkıntılı süreçlerden etkilenebilirsiniz. Bu gibi ekonomik olarak zorlandığınız zamanlarda düzenli ödeme yapamamanız olası bir durumdur. Böyle bir durumda kaldığınızda kredi notunuz düşer. Fakat kredi notu yükseltmek mümkündür. Kredi notunuzu yükseltmek için uygulamanız gereken birkaç adımı eksiksiz bir şekilde uygulamalısınız.  

15 Maddede Kredi Notu Yükseltme Yöntemi Neleri Kapsar

Kredi notları genel itibarıyla 2-3 ayda bir yenilenir. Güncellenen bu notlar itibariyle kredi notunuzda düşüş yaşadığınızı gözlemleyebilirsiniz. Böyle bir durum kredi çekmek istediğinizde zararınıza olacaktır. Ancak kredi notunuzun çok düşmesi halinde yükseltme şansınız da yok değildir. Kredi notunuzu 6 ay gibi bir süre içerisinde yükseltmeniz mümkündür.  

Bunun için uygulamanız gereken adımlar şunlardır:

 • Tüm borçlarınızı zamanında ödeyin;

Bankalara olan borçlarınızın en azından asgarisini düzenli bir şekilde ödemeniz gerekmektedir. Bunu yaptığınız takdirde, kredi notunuz yükselecektir. 

 • Kredi kartınızın tüm borçlarını ödeyin;

Borcunuz olması durumunda kredi notunuz yükselmez. Bunun için kartınızın bütün borçlarını ödemeniz gerekmektedir. Burada dikkat etmeniz gereken nokta, kartınızın sadece asgarisini ödememek olacaktır. Zira borcun asgarisini öderseniz, kredi notunuz yükselmek yerine sabit kalacaktır. Kredi notunuzun kısa sürede yükselmesini istiyorsanız borcunuzu tek seferde kapatmalısınız.


 • Kısa dönemli ve düşük miktarlı kredi almaya özen gösterin;

Kredi notunuzu yükseltmek için yapmanız gerekenlerden bir diğeri de kısa dönemli ve düşük miktarlı kredi almaktır. Aylık gelirinizi göz önünde tutarak alacağınız düşük miktar ve kısa dönemli kredi ile kredi notunuzu yükseltebilirsiniz. 

 • Düşük limitli kredi kartı edinin;

Bankacılık hizmetlerinden yararlanmayan biriyseniz, bir bankadan düşük limitli kredi kartı almalısınız. Bu kart ile her ay düşük miktarda bir alışveriş yapmalı ve bu borcunuzu aksatmaksızın ödemelisiniz. Bunu yaparsanız kredi notunuz kısa sürede yükselecektir.

 • Kredi kartı limitlerinizi çok yüksek tutmayın;

Kredi kartınızın limitinin yüksek olup olmaması kredi notunuzu etkilemeyecektir. Kredi notunuzu yükseltmek amacıyla yüksek limitli bir kredi kartı almanız halinde, harcamalarınız da o denli yüksek olacaktır. Harcamalarınızın yüksek olması, ödenecek tutarın da yüksek olması anlamına gelmektedir ve bu da sizi bitmek bilmeyen bir girdabın içerisine sokabilir. Burada atlanmaması gereken husus, ödemelerin düzenli olarak yapılmasıdır. Kredi notunuzu yükseltmek için kredi kartı limitiniz değil, ödeme alışkanlığınız önemlidir. 


 

 • Düzenli otomatik ödeme talimatı verin;

Kredi notunuzun yükselmesi için ödemelerin düzenli olması gerektiğini göz önünde tutarsak, ödemelerinizi otomatik ödeme talimatıyla yapmanız işinizi kolaylaştıracaktır. Elektrik, doğalgaz gibi ödemelerinizi otomatik ödemeye bağlarsanız, düzenli bir şekilde ödeneceklerdir.  Bu ise, gelirinizin düzenli olduğu anlamına gelecek ve bu sayede kredi notunuz yükselecektir.

 • Vadesiz hesabınızı düzenli olarak kullanın;

Vadesiz hesabınızda düzenli olarak para girdi çıktısı olması, kredi notunuzun yükselmesine olanak sağlayacaktır. Bu bakımdan, para transferi vb. gibi işlemlerinizi bu hesabınızdan gerçekleştirirseniz, kredi notunuzu kısa bir zaman zarfı içerisinde yükseltebilirsiniz.

 • Kredi başvurusu yapmadan önce vadesiz hesabınızda toplu paranız olsun; 

Vadesiz hesabınızda toplu para bulundurmak, kredi notunuzu yükselterek bankaların size kredi verme olasılığını arttıracaktır. 

Bankada toplu paranız olması, bir geliriniz olduğu anlamına gelmektedir. Bankalar bu parayı değerlendirme imkânı bulacağından kredi almaya bir adım daha yaklaşmış olursunuz.

 • Aynı anda birden fazla kredi başvurusu yapmayın;

Günümüz teknolojileri göz önüne alındığında, koltuğunuzda otururken bile kredi başvurusu yapmanız mümkündür. Fakat her yapacağınız kredi başvurusunda kredi notunuzun düşeceğini de göz önünde bulundurmalısınız. Zira bir bankadan olumsuz yanıt almanız halinde bu durum diğer bankaları da etkileyecek ve ister istemez onlardan da olumsuz yanıt almanızı sağlayacaktır. 

 • Kredi sıklığınıza dikkat edin;

Bazı insanlar, çok kredi almanın kredi notunu olumlu olarak etkileyeceğini düşünse de bu düşünce yanlıştır. Zira bir krediyi kapatıp arkasından bir başka kredi almaya çalışırsanız, kredi notunuz düşecektir. B u nedenle, çok kısa aralıklarla ve sık sık kredi almamaya özen göstermeniz gerekmektedir.

 • Bankalarda vadeli hesap açtırın;

Bir bankadan düşük miktarlı da olsa vadeli hesap açtırmanız halinde, düzenli bir geliriniz olduğunu kanıtlamış olursunuz. Her ay bu hesaptan para girdi- çıktısı yapmanız, kredi notunuzu olumlu yönde etkileyecektir. Bun sayede kredi notunuz yükselecek ve size kredi almanızda artı puan kazandıracaktır. 

 • Bireysel emeklilik yaptırın;

Birikim yapmanıza olanak tanıyan, aynı zamanda emekli maaşınızı da alabileceğiniz bir fon olan bireysel emeklilik, kredi notunuzun yükselmesini sağlar. Zira bu yatırım ile her ay ödeme yaparsınız, düzenli bir yatırım sağlamış ve kredi notunuzu yükseltmiş olursunuz. 

Bankalar için de oldukça önem teşkil eden bireysel emeklilik tasarruf fonunu kullanarak kredi notunuzu kolaylıkla yükseltmeniz çok kolay olcaktır.

 • Vergi borçlarınızı zamanında ödeyin; 

Vergi borçlarınızı düzenli ödememeniz halinde herhangi bir bankadan kredi almanız mümkün değildir. Vergi borçlarınızı ne kadar düzenli öderseniz, kredi notunuz da o kadar yükselir.

 • Trafik cezalarınızı zamanında ödeyin;

Ödememeniz halinde sicilinizin kötü etkileneceği öğrenim kredisi, trafik cezası gibi borçlar, kredi notunuzu da etkilemektedir. Zira sicilinizin kötü olması halinde, bankalardan kredi almanız mümkün olmayacaktır.  Bu sebeple, bu tür borçlarınızı zamanında ödemelisiniz. 

 • Bankalardan yatırım fonları alın;

Yatırım yapmanız, belli bir miktar kazandığınızı ve bu kazancınızı biriktirip değerlendirdiğinizi göstermektedir. Uzun ya da kısa vadeli yatırım fonları almanız halinde bankanızın size olan güveni artacaktır. Bu yatırımı 2-3 aydan daha uzun süreyle ve düzenli olarak yaparsanız kredi notunuz yükselecektir.


Kredi Notu Ne Zaman Yükselir

Her 2-3 ayda bir güncellenen kredi notunuz bazen istediğiniz gibi olmaz ve bu da bankaların kredi başvurunuza olumsuz cevap vermesine neden olur. Böyle bir durumda kaldığınızda, kredi notunuzu 6 ay gibi bir süre içerisinde yükseltmeniz mümkündür. Bunun için yukarıda sayılan maddeleri yerine getirmeniz yararlı olacaktır. Ancak kredi notunuzu yükselttiniz ve istediğiniz tutarda krediyi alabildiniz diyelim, yine de bütün bunları yapmayı bırakmamalısınız. Zira kredi notunu yükseltmek kadar aynı seviyede tutmak da oldukça önemlidir. Aksi takdirde, kredi notunuzun düşmesi kaçınılmaz olacak ve bir dahaki kredi başvurunuzda yeniden çabalamanız gerekecektir. 

 

Kredi notunuz, bazen yüksek olması gereken durumlarda bile düşük olarak gözükebilir. Yani,  kapatmış olduğunuz bir gecikme durumu halen gecikilmiş olarak görünmekte olabilir. Böyle bir durum ile baş başa kaldığınızda, risk raporu almanız gerekmektedir. Bu şekilde itiraz hakkınızı e-devlet üzerinden ayda bir kez olmak üzere kullanabilirsiniz.

Risk raporu almak için e-devlet kapısını kullanabileceğiniz gibi, bankalardan da alabilirsiniz. Risk raporunuzda hatalı ödemelerin gözükmesi gibi durumlarda, bu ödemelerin güncellenmesi için başvuruda bulunmalısınız. Böyle bir durumda, başvurunuzu Kredi Kayıt Bürosuna yapmanız gerekecektir. Kredi Kayıt Bürosunun yapacağı incelemeler doğrultusunda, iki gün içerisinde güncelleme yapılmış olur. Bu sayede kredi notunuz yükselir. Kredi notunu yükseltme işlemleri yaparken, risk raporunu da sık sık kontrol etmek gerekmektedir.

Yorum Gönder

0 Yorumlar

A